PDC MATKAPLAR

Döner konili matkaplar sert formasyonlarda yavaş ilerleme hızları dolayısıyla, bir handikapa sahiptirler. Bu konudaki çözüm, yakın geçmişte teknolojisi geliştirilen “Polycristalline Diamond Compact”, ya da PDC matkaplardır. Son yıllarda kullanılmaya başlanan PDC tip matkaplar sert ve aşındırıcı formasyonlar için en uygun çözüm gibi görünmektedir.
Bu matkaplar sürtünme ile çalışan tür olduklarından, dönen yatakları yoktur ve bu özellikleri dolayısıyla sert ve sıcak ortamlarda kullanılmaya uygun
görünmektedirler.
Sert kayaçlar delici uçlarda aşırı aşınmaya neden olmakta ve aşırı vibrasyon sonucunda oluşan darbeler dolayısıyla da kırılmalar olmaktadır. PDC matkaplar orijinal olarak yumuşak formasyonlarda kullanılmak üzere geliştirilmelerine rağmen, daha sonra sağlanan gelişmelerle sert formasyonlar için de üretilmeye başlanmıştır. Bu matkapların delici uçları TSP olarak adlandırılanısıl stabilitesi olan polikristallerdir (thermally stable polycristalline). Ancak, sert ve aşındırıcı kayaçlarda 300 dereceye üzerindeki sıcaklıklarda kesici uçlar çabuk aşınmakta ve 700 dereceye üzerinde yapısal bütünlüklerini tamamen kaybetmektedirler. Yapılan yeni aarştırmalarla daha az aşınmaya maruz kalan ve 1200 dereceye kadar stabilitelerini koruyan uçlar imal edilmiştir.

BASINDA CSK SONDAJ
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Pinterest Social Icon
  • LinkedIn Social Icon
HİZMETLERİMİZ

- Hidrolik Sondaj Makineleri

- Mekanik Sondaj Makineleri

- Sondaj Makinesi Ekipmanları

- Sondaj Makinesi Ekipmanları

- Sondaj Kimyasalları

- Test Analiz ve Sonlandırma Ekipmanları

- Madenci Ekipmanları

BİZİ ZİYARET EDİN

1234 Sokak (Eski 57. Sokak) No: 103 Ostim

Yenimahalle / Ankara

© 2017 CSK Sondaj LTD.ŞTİ.

75 MM PDC MATKAP